Vergi ve SGK Prim Borçlarına Yapılandırma Fırsatı

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Vergi ve SGK Prim Borçlarına Yapılandırma Fırsatı
  ​​​​​​​TBMM Genel Kurulu tarafından, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘ne eklenen Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, MTV, KDV, ÖTV, KYK borçları, tüm idari para cezaları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin düzenleme kabul edildi.

  TBMM Genel Kurulu tarafından, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘ne eklenen Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, MTV, KDV, ÖTV, KYK borçları, Hazine alacakları ve tüm idari para cezaları kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin düzenleme kabul edildi.

  Borcunu Peşin Ödeyene Avantaj

  Yapılandırma kapsamında borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim yapılacak. Peşin ödeme ilk taksit tarihine kadar yapılırsa işleyen faiz silinmiş olacak. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (YÜFE) göre hesaplanacak bu borçlar ilk taksit içerisinde ödenirse hesaplanan gecikme zammının yüzde 90’ı silinecek.

  Hangi Borçlar Yapılandırma Kapsamında Olacak?

  Yapılandırma, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Katma Değer Vergisi (KDV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, vergi cezaları, hazine alacakları, trafik, seçim, nüfus para cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları Karayolu Taşıma Kanunu'na göre kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezalarını kapsıyor.

  Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, haksız alınan destekleme ödemeleri, ecrimisiller, kaynak kullanımı destekleme fonu da vergi yapılandırması kapsamında olacak.

  Madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre takip edilen diğer alacaklar, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları da yapılandırılacak.

  Ayrıca sosyal güvenlik primleri idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları da yapılandırma kapsamında olacak.

  İl özel idarelerine olan borçlar, çevre temizlik vergisi, emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, su, atık su, katı atık ücretleri, diğer vergi ve harçlar, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ile zam ve faizleri de yapılandırmaya dahil oluyor.

  Düzenleme, Barolar Birliği, TÜRMOB, TESK, TOBB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de içeriyor.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklananlar ile aidat alacakları, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50'den fazlası bunlara ait olan şirketlerin taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar, kalkınma ajanslarının il özel idareleri, belediye ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında yer alacak.

  Nereye, Ne zaman ve Nasıl Başvurulacak?

  Başvurular borcun ilgili olduğu kuruma, yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenle, taleplerini ilgili idareye giderek beyan edecek. Seçtikleri ödeme vadesine göre kendilerine borç dökümü verilecek.

  Borçlar Kaç Taksit Olacak?

  Yapılandırma konusu borçlar peşin veya 6,12 ve 18 ay taksit şeklinde ödenebilecek. Ayrıca vadenin uzun olması ödenecek toplam tutarı etkilemeyecek.

  Taksit Aralıkları Kaç Ay Olacak?

  Taksitler 2 ayda bir şeklinde oluşturulacak. Böylece en uzun taksit seçeneğinin seçen kişi toplan borcunu 36 ayda tamamlamış olacak.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  21 Aralık Covid-19 Tablosu AçıklandıÖnceki Haber

  21 Aralık Covid-19 Tablosu Açıklandı

  İstanbul'da Pazar Yerlerinde Sigara YasağıSonraki Haber

  İstanbul'da Pazar Yerlerinde Sigara Yasa...

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar