Toprak Altındaki 2 Bin 500 Yıllık Tarih

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Toprak Altındaki 2 Bin 500 Yıllık Tarih
  ​​​​​​​Definecilerin Aydın’ın Karasu İlçesindeki bir zeytinlikte yaptıkları kaçak kazı yerinde 2 bin 500 yıllık olduğu düşünülen, üzerinde Medussa kabartması olan lahit bulundu. Bölgede definecilere karşı Jandarma tarafından geniş önlem alındı.

  Definecilerin Aydın’ın Karasu İlçesindeki bir zeytinlikte yaptıkları kaçak kazı yerinde 2 bin 500 yıllık olduğu düşünülen, üzerinde Medussa kabartması olan lahit bulundu. Bölgede definecilere karşı Jandarma tarafından geniş önlem alındı.

  UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan ve Karacasu’da bulunan Afrodisias Antik Kenti yakınlarında bir yerde bulunan bir bölgede kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan jandarma ekipleri harekete duyarlı termal kameraları drone ile bölgeyi incelemeye aldı. Bölgede haftalarca süren takip sonucunda bir grubun dolaştığı tespit edildi.

  Ekipler devriye sırasında bir zeytin bahçesi içerisinde kazı yapılmış olduğunu tespit etti. Yapılan incelemede bir kısmı kazılarak gün yüzüne çıkarılmış bir lahit bulundu. Yetkililere haber verilerek bölge hemen koruma altına alındı.

  Yetkililerin yaptığı çalışmalar sonucu 2 lahit mezar ortaya çıkarıldı. Tahminen 2 bin 500 yıl önce Roma döneminden kalma olan lahitlerde Medussa kabartması olduğu anlaşıldı.

  Son Anda Kurtarıldı

  Yapılan açıklamalarda; Karacasu’ya İstanbul, Ankara, Bursa ve Muğla’dan uzun zamandan beri çeşitli grupların gelerek görüntü verdikleri, Jandarmanın takip ettiği bu grupların bölgede kazı yapılacağı istihbaratı alındığı, jandarmanın çalışması sonucunda da kazı yapılacak yerlerin tespit edildiği açıklandı. Bir adet sunak yeri ve 2 lahit ortaya çıktığı, bölge Afrodisias'ın metropol alanında kaldığı belirtildi. Bu bölgede birçok bu lahitlerden olabileceği, bunu yapanların faillerinin henüz belli olmadığı ama bunların buradan kaçırılmadan ele geçirdiği bilgisi verildi.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Öksürük Sesiyle Kovid-19 TestiÖnceki Haber

  Öksürük Sesiyle Kovid-19 Testi

  Evde Bakım Parası Sorgulama ve Yatan İller Hangileri?Sonraki Haber

  Evde Bakım Parası Sorgulama ve Yatan İll...

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar