Siz Sadece Yedikleriniz Değil, Çocukken Yediklerinizsiniz!

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Siz Sadece Yedikleriniz Değil, Çocukken Yediklerinizsiniz!
  Farelerde yapılan yeni bir araştırmaya göre, çocukken çok fazla yağ ve şeker yemek, mikrobiyomunuzu yaşam boyu değiştirebilir. Daha sonra sağlıklı beslenseniz bile bu değişmemektedir.

  UC Riverside araştırmacıları tarafından yapılan çalışma ile sağlıksız bir diyetle beslenen genç yaştaki farelerin olgunluğa eriştiklerinde bağırsak bakterilerinin toplam sayısında ve çeşitliliğinde önemli bir düşüş olduğu gözlemlendi.

  UCR evrimsel fizyoloğu Theodore Garland, “Fareler üzerinde yapılan bu deneye göre, batı tarzı yağ ve şeker oranı yüksek bir diyetle beslen çocukların bağırsak mikrobiyomlarının ergenlikten altı yıl sonra etkilenmesine eşdeğer " dedi.

  Mikrobiyom, bir insan veya hayvanın üzerinde ve içinde yaşayan tüm bakterilerin yanı sıra mantarları, parazitleri ve virüsleri ifade eder. Bu mikroorganizmaların çoğu bağırsaklarda bulunur ve çoğu faydalıdır. Bağışıklık sistemini uyarır, yiyecekleri parçalayıp anahtar vitaminlerin sentezlenmesine yardımcı olur.

  Sağlıklı bir vücutta, patojenik ve faydalı organizmaların dengesi vardır. Bununla birlikte, denge antibiyotik kullanımı, hastalık veya sağlıksız beslenme yoluyla bozulursa vücut hastalığa yatkın hale gelebilir.

  Bu çalışmada Garland'ın ekibi, farelerini dört gruba ayırdıktan sonra mikrobiyom üzerindeki etkileri araştırdı. Farelerin yarısı sağlıklı diyet ile beslendi, diğer yarısı ise daha az sağlıklı batı tarzı bir diyetiyle beslendi. Ayrıca farelerin yarısına koşu tekerleği kullandırılırken diğer yarısına kullandırılmadı.

  Bu diyetlerle geçirilen üç hafta sonrasında, diyetteki fareler normal hayatlarındaki gibi standart bir diyete geri döndü ve egzersiz yaptırılmadı. Ekip, 14 haftalık süreçte hayvanlardaki bakteri çeşitliliğini ve bolluğunu inceledi.

  Batı diyet grubundaki farelerde Muribaculum intestinale gibi bakteri miktarının önemli ölçüde azaldığını tespit ettiler. Bu tür bakteriler karbonhidrat metabolizmasında rol oynamaktadır.

  Analiz ayrıca bağırsak bakterilerinin farelerin aldığı egzersiz miktarına duyarlı olduğunu da gösterdi. Muribaculum bakterileri, koşan bir tekerleğe erişimi olan standart bir diyetle beslenen farelerde artmış ve egzersiz yapsalar da yapmasalar da yüksek yağlı diyet uygulayan farelerde azalmıştır.

  Diğer araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, beş haftalık koşu bandı eğitiminden sonra bakteri türlerindeki artış, tek başına egzersizin varlığını bakteri zenginliğini artırabileceğini düşündürdü.

  Genel olarak UCR araştırmacıları, erken yaştaki batı diyetinin, yaşamın erken dönemindeki egzersizlerin mikrobiyom üzerinde daha uzun süreli etkilere sahip olduğunu buldular.

  "Siz sadece yedikleriniz değil, çocukken yediklerinizsiniz!"

   

  Kaynak:Science Daily

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  4 Yaşındaki Çocuk Dinozor Ayak İzi KeşfettiÖnceki Haber

  4 Yaşındaki Çocuk Dinozor Ayak İzi Keşfe...

  İklim Değişikliği Covid-19'un Sebebi OlabilirSonraki Haber

  İklim Değişikliği Covid-19'un Sebebi Ola...

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar