Sağlık Bakanlığı İstifayı Kabul Etmeyecek, Yıllık İzinler Durduruldu

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Sağlık Bakanlığı İstifayı Kabul Etmeyecek, Yıllık İzinler Durduruldu
  Sağlık Bakanlığı’nca 81 il valiliğine Personel İşlemleri ile ilgili genelge gönderildi. İstifalar kabul edilmediği gibi yıllık izinler durduruldu.

          Sağlık Bakanlığı’nca 81 il valiliğine Personel İşlemleri ile ilgili genelge gönderildi.

          Yayınlanan genelgede, Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel pandemi olarak kabul ettiği Kovid-19 salgını ile mücadelenin etkin ve kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi, yayılımının önlenmesinde ve salgınla mücadelede görevli personelin olası risklere karşı korunabilmesi için başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirler konusunda düzenlemeler yapıldığı ve uygulamaya konulduğu bildirildi.

  İstifa Talepleri Kabul Edilmeyecek

          Bu süreçte salgınla mücadelede her alanda yeterli sayıda ve mücadelede tecrübe kazanan personel eliyle yürütülebilmesini sağlamak, salgının yayılımının önlenmesi, kamu sağlık hizmetinin kesintisiz ve etkin bir şekilde yapılması amacıyla bazı düzenlemelerin yapılmasında duyulan  ihtiyacın vurgulandığı genelgeye göre, Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin sebepler ne olursa olsun yaşanan bu süreçte görevinden istifa (çekilme) talebinde bulunan personelin bu mezkur talebi kabul edilmeyecek.

          5510 sayılı kanuna göre, malulen emekli olacaklar ile 5434 sayılı kanunun 40. maddesine göre yaş haddinden emekli olacakların ayrılışları yapılacak, bu kapsam dışında kalanlara yönelik olarak emeklilik işlemi tesis edilmeyecek.

          Malulen emeklilik işlemleri yapılarak işten ayrılmaları ile sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerinin re'sen emeklilik işlemleri sağlanacak, bunun haricinde ayrılmak isteyenlere izin verilmeyecek.

          Öğrenim durumuna dayalı atama, eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama,  alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile engelli durumundan yapılacak atamalar ve karşılıklı yer değiştirmeler ikinci bir duyuruya kadar durduruldu.

          Sağlık tesislerinde görevli durumdayken, başka kamu kurum ve kuruluşlara atama isteyen personele bu süreçte muvafakat verilmeyecek, atama isteği ile başka bir kurum ve kuruluşlara ataması yapılan personelin ayrılışı yapılmayacak.

  Mazeret İzinleri Dışında Yıllık İzinler Durduruldu

          Bakanlık tarafından zorunlu bir şekilde iller arası geçici görevlendirilen personelin kamu sağlık hizmetlerinde ihtiyaç duyulması durumunda re'sen olarak derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

          Hastalık, evlilik, refakat, analık ve ölüm gibi yasal mazeret izinleri dışında kalan, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında çalışmakta olan tüm personelin yıllık izinleri ikinci bir emre kadar durdurulurken, yıllık izinde olan personel ise mezkur izinlerini kullanmaya devam edecek.

          Eşlerin ikisinin de Bakanlık çalışanı olması halinde, ilköğretimde ve okul öncesi çocuğu olanların yıllık izin isteklerinin, kadın çalışana öncelik verilmek şartıyla kurum amirlerinin değerlendirmesi sonrası hizmeti aksatmayacak şekilde planlaması, kamu sağlık hizmetinin sürdürülmesine yönelik tedbirli olmak şartıyla yapılacak.

          Radyoaktif ışınlarla çalışan personele (657 sayılı kanunun 103. maddesinin son fıkrasına göre) verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanda verilecek.

          Kurum amirlerince, (02.06.2020 tarihli ve 1483 sayılı yazının birinci maddesi çerçevesinde) takdir edilmek kaydıyla personele idari izin verilmesi uygulamasına devam edilecek.

          657 sayılı kanunun 77.ve 78. maddelerine göre talep edilen ücretsiz izinler ile doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ile ilgili kanuna göre sendikalarda yönetici pozisyonunda olmasından dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak fakat bunlar harici personele ücretsiz izin verilmeyecek.

          Hamileliğin 24. haftasından 32. haftasına kadar hamile personele, izin verilmesi uygulaması devam edecek.

   

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 1
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  İşten Çıkarma Yasağı ve Kısa Çalışma Ödeneği 2 Ay UzatıldıÖnceki Haber

  İşten Çıkarma Yasağı ve Kısa Çalışma Öde...

  Vestel, İki İngiliz Beyaz Eşya Firmasını Satın AldıSonraki Haber

  Vestel, İki İngiliz Beyaz Eşya Firmasını...

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar