Pompeii'de 2000 Yıllık Araba Ortaya Çıkarıldı

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Pompeii'de 2000 Yıllık Araba Ortaya Çıkarıldı
  Arabanın tahta platformu ve şaftı artık çürümüş. Arkeologlar, eserlerin şekillerini korumak için sertleşmiş külde bıraktıkları boşluklara alçı enjekte ettiler.

  Gününün "Lamborghini" siydi.

   

  Arkeologların yaklaşık 2000 yıl önce Pompeii'de bir at takımı tarafından alaylarda çekildiği düşünülenü süslü, dört tekerlekli demir, bronz ve tahtadan yapılmış bir araba, antik kent surlarının hemen kuzeyindeki zengin bir Roma villasında yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı.

  Arkeologlar, Civita Giuliana banliyösündeki villanın portikosunda, halatları ve çiçek süsleri gibi organik materyallerin izlerini hâlâ barındıran ayrıntılı arabayı, 2018'de üç atın kalıntılarının bulunduğu ahırların karşısında buldular.

  İtalya'nın kültür mirası bakanlığı tarafından yönetilen Pompeii Arkeoloji Parkı'ndaki yetkililere göre, villanın çökmekte olan duvarları ve çatısı, tüneller kazmış olan 21. yüzyıl antika hırsızlarından korunmasına yardımcı oldu.

  Zengin bir şekilde süslenmiş arabanın, bazı kaynaklar tarafından atıfta bulunulan, günlük kullanım veya tarımsal ulaşım için olmayan, ancak topluluk şenlikleri, geçit törenleri ve alaylarında yer alan bir pilentum olabileceği düşünülüyor . Açıklamada, bu tür bir tören arabasının İtalya'da ilk kez bulunduğu belirtildi.

   

  Olağanüstü bir şekilde korunan, kendi zamanında bu kadar ihtişama sahip olan araba arkeologları hayrete düşürdü. Massachusetts Amherst Üniversitesi'nde antik Pompeii hakkında yazan doçent Eric Poehler, NPR'ye verdiği demeçte , "Şaşırdım," dedi . "Daha önce araçların çoğu basit araçlardı. Bu bir Lamborghini. Bu tamamen süslü bir araba."

  Park müdürü Massimo Osanna yaptığı açıklamada , savaş arabasının "antik dünyanın bilgisinin ilerlemesi için olağanüstü bir keşif olduğunu" söyledi. "Pompeii'de, ulaşım için kullanılan araçlar geçmişte bulundu ancak Civita Giuliana arabası gibisi yok."

  Yıkıcı patlama

  Napoli yakınlarındaki Pompeii antik kenti, yakındaki Vesuviu yanardağı MS 79'da patladığında yıkıldı. Piroklastik aşırı ısınmış gaz akışı çevredeki yerleşimlere yayıldı. 30.000'den fazla kişi öldü ve şehri 3 metre kül altına gömdü.

  Gömülü şehrin bazı kısımları 1500'lerin sonlarında keşfedildi ve burada 18. yüzyılda bilimsel kazılar başladı. 19. yüzyılda arkeologlar, kül tabakasındaki çoğu insan olan ölü kalıntılarının bıraktığı boşluklara alçı enjekte etmek için bir yöntem geliştirdiler.

  Zincirlenmiş köpekler ile birkaç yıl önce Civita Giuliana'da bulunan üç Roma atının şekillerinin çıkarılmasında da bu teknik başarıyla kullanıldı. 

  Arkeologlar, yeni ortaya çıkarılan savaş arabalarının çoğunun, malzemeleri son derece kırılgan olmasına rağmen, bozulmadan hayatta kaldığını söylüyorlar. 

  Uzun zamandır çürümüş tahtadan yapılmış arabanın şaftının ve platformunun şekilleri ve külün içinde kalan boşluklara alçı enjekte edilerek halatlarının izleri korunmuştur.

  Tören arabasının süsleri arasında, Yunan arzu ve seks tanrısı Eros ile ilişkili satir ve nimf madalyonları bulunmaktadır.

  Arabanın tören tarzının Yunan kökenleri olabilir. Süslemeleri arasında, Romalı muadili Aşk Tanrısı olan Yunan arzu ve seks tanrısı Eros ile ilişkili satir ve nimf figürlerini gösteren madalyonlar var.

  Açıklamada, "Bunun evlilikle ilgili ritüellerde, gelini yeni evine götürmek için kullanılan bir araba olabileceği ihtimali göz ardı edilemez." denildi.

  Eski eserler hırsızları

  Pompeii'deki arkeoloji parkı şu anda gömülü antik kentin 170 dönümlük alanını kapsayan bir UNESCO Dünya Mirası alanıdır, ancak kabaca 50 dönümü hala kazılmamıştır.

  Civita Giuliana'daki en son kazılar, yağmacıların yasadışı olarak satabilecekleri eski eserleri bulmak için kapalı bir alana tüneller kazmasının ardından başladı. 2014'te başlayan bir polis soruşturması sonunda 140'tan fazla şüpheli tutuklandı ve yaklaşık 2.000 antik eser kurtarıldı.

  Açıklamada, 2017'den bu yana yapılan arkeolojik kazılarla, yağmacıların külün içine geniş bir tünel ağı kazdığını, kültürel açıdan önemli birçok eseri çaldığını veya bunlara zarar verdiğini ortaya çıkardığı belirtildi.

  Bölgeyi kazı yapan hem yağmacılar hem de arkeologlar başlangıçta arabayı gözden kaçırdılar.

  Sonunda onu, üstü kapalı bir avluya açılan iki seviyeli bir portikonun çökmüş ahşap tavanının altında buldular; Arabanın üst kısmı, ancak arkeologlar üstündeki tavandan kömürleşmiş ahşap kirişleri dikkatlice çıkardığında ortaya çıktı.

  Bilim adamları ayrıca arabanın unsurlarını ve onu çevreleyen odaları kaydetmek için fotogrametri ve lazer taramasını kullandılar. Arabanın kalıntılarını, restoratörlerin metal parçalarından daha fazla volkanik materyali çıkarmak için çalıştıkları parkın laboratuvarına aktardılar.

  Kaynak:Live Science

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Arabalarla Devasa Öküz Kafası OluşturulduÖnceki Haber

  Arabalarla Devasa Öküz Kafası Oluşturuld...

  Mikroakışkan Çip COVID-19 Testini BasitleştiriyorSonraki Haber

  Mikroakışkan Çip COVID-19 Testini Basitl...

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar