Perseverance Mars'a İndi

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Perseverance Mars'a İndi
  NASA'nın gergedan boyutundaki Perseverance (Azim) isimli aracı, 18 Şubat Perşembe günü Mars tarihindeki en hassas inişi gerçekleştirerek Jezero kraterine başarıyla indi. Araç, bir zamanlar bölgeden akan bir nehir deltasının eski kalıntılarında uzun süredir kayıp yaşamın izlerini aramak için üzerinde mobil robot laboratuvar taşıyor

  Ağırlığı 1.025 kilogram olan makine, bir dizi karmaşık manevralarla Mars yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptı. Çakılmayı önlemek için inişin son aşamasında daha önce hiç kullanılmamış bir yöntem kullanıldı. İnişe 20 metre kala devreye giren gök vinci kablolar yardımıyla aracı ineceği yere güvenli bir şekilde indirdi. Sinyalini Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uydusu aracılığıyla ileten gezgin, yerel saat 3:56’da yüzeyde ve güvende olduğunu bildirdi.

  İlk sinyal, Mars ile Dünya arasındaki mesafe ve MRO uydusundaki bir miktar gecikme nedeniyle 15 dakika sonra geldi.

  NASA, aracına kameralar ve bir mikrofon monte etti. İnişten saatler sonra ilk görüntüler gelmeye başladı. NASA, büyük video dosyalarının gezegenler arası tam olarak yüklenmesinin bir haftayı bulabileceğini söyledi.

  Perseverance isimli gezginin aşağı yukarı 2,7 milyar dolarlık nükleer enerjili bir jeolog olduğu, krater minerallerinde bulunan bileşikleri tam olarak gözlemlemek ve antik yaşamın izlerini aramak için büyük bir alet kemeri taşıyor. Ayrıca, bölgenin yüzey altı jeolojisini incelemek için yere nüfuz eden bir radar ve gelecekteki mürettebatlı Mars görevlerinin önemli bir bileşeni olabilecek, Mars'taki karbondioksitten oksijen üretmek için tasarlanmış deneysel bir teknoloji de taşıyor. Gezici ayrıca NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı ile gelecekteki ortak bir görevi kullanarak Dünya'ya dönmeyi umduğu örnekleri de toplayacak.

  Ingenuity adlı güvercin büyüklüğünde bir helikopter, Perseverance'ın karnına bağlı olarak yüzeye çıktı. Amaç, Mars'ta ilk motorlu uçuşu başarmak.

  Kaynak:Live Science

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Çöpten Kıta OluştuÖnceki Haber

  Çöpten Kıta Oluştu

  100 Dünya Rekoru Kırmak İsteyen AdamSonraki Haber

  100 Dünya Rekoru Kırmak İsteyen Adam

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar