Öksürük Sesiyle Kovid-19 Testi

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Öksürük Sesiyle Kovid-19 Testi
  ABD'de yapay zeka yardımıyla geliştirilen bir yazılım, sadece öksürük sesiyle koronavirüs hastalarını tespit etti.

  ABD'de yapay zeka yardımıyla geliştirilen bir yazılım, sadece öksürük sesiyle koronavirüs hastalarını tespit etti. Kovid-19 testi pozitif çıkan kişilerde, vakaları yüzde 98,5 doğruluk oranıyla teşhis eden yazılım, başka bir semptom göstermeyenler üzerindeki başarı oranı yüzde 100 oldu.

  Araştırmacıların, bu çalışmalarını bir uygulama olarak piyasa çıkartmadan önce denetleyici kurumlardan izin alması gerekiyor.

  Testler Kitlesel Yapılabilir Mi?

  Merak uyandıran yapay zeka yazılımı, Masschusettz Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirildi.

  IEE Tıp ve Biyolojide Mühendislik Güncesi isimli bilimsel bir yayında duyurulan araştırmayı yapan ekipten Brian Subirana, kişilerinde koronavirüs belirtisi göstermese de, kovidli olan kişilerde ses üretme yönteminin değiştiğini belirtti.

  Bu çalışma sayesinde okullar, ulaşım ve işletmeler yeniden açılırken, öğrencilerin, halkın ve işçilerin günlük taramadan geçirilmesi veya gruplardaki enfekte kişileri hızlı bir şekilde ortaya çıkarmak için kitlesel testlerde kullanılabileceği açıklandı.

  Carnegie Mellon Üniversitesi, İngiliz sağlık şirketi Novoic ve Cambridge Üniversitesi benzer projeler üzerinde halen çalışıyor.

  Geçtiğimiz temmuz ayında İngiltere'nin Cambridge şehrindeki Kovid-19 Sesler Projesi’nde, öksürük ve nefes seslerinin birleşimine dayanarak, pozitif koronavirüs vakalarında başarı oranının yüzde 80 dolaylarında olduğu açıklanmıştı.

  Mayıs itibarıyla 378 kişinin gönderdiği 459 öksürük ve nefes sesi örneği projeye dahilken, şimdi bu sayının 30 bin dolayında olduğu belirtiliyor.

  MIT ise 70 bin dolayında ses örneğine sahip olduklarını açıkladı. Bunların 2500'ünün ise teyitli kovid-19 vakalarına ait sesler olduğu belirtildi.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Koronavirüs Hayvanları da VurduÖnceki Haber

  Koronavirüs Hayvanları da Vurdu

  Toprak Altındaki 2 Bin 500 Yıllık TarihSonraki Haber

  Toprak Altındaki 2 Bin 500 Yıllık Tarih

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar