Mikroakışkan Çip COVID-19 Testini Basitleştiriyor

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Mikroakışkan Çip COVID-19 Testini Basitleştiriyor
  Rice Üniversitesi mühendislerine göre COVID-19, programlanmış manyetik nanobadlar ve kullanıma hazır bir cep telefonuna takılan bir teşhis aracı yardımıyla 55 dakika veya daha kısa sürede teşhis edilebiliyor.

  Makine mühendisi Peter Lillehoj'un Rice laboratuvarı, standart bir parmaktan alınan kan serumundaki SARS-CoV-2 nükleokapsid (N) proteininin konsantrasyonunu ölçen damga boyutunda bir mikroakışkan çip geliştirdi. Nanobadlar, çipteki COVID-19 için bir biyobelirteç olan SARS-CoV-2 N proteinine bağlanıp onu biyobelirtecin çok küçük miktarlarını algılayan bir elektrokimyasal sensöre taşıyor.

  Araştırmacılar, COVID-19'u teşhis etmek için yaygın olarak kullanılan ve bir laboratuvarda analiz edilmesi gereken swab tabanlı PCR testlerine kıyasla, cihazın örnek işlemeyi basitleştirdiğini savundu.

  Lillehoj, "Bu cihazla ilgili harika olan şey, laboratuvar gerektirmemesi" dedi. “Testin tamamını gerçekleştirebilir ve sonuçları toplama yerinde, sağlık kliniğinde ve hatta bir eczanede üretebilirsiniz. Sistemin tamamı kolayca taşınabilir ve kullanımı kolaydır. "

  Lillehoj ve Rice yüksek lisans öğrencisi olan baş yazar Jiran Li, mevcut biyoalgılama araçlarından faydalandı ve bunları, sıtmayı teşhis etmek için geçen yıl tanıtılan bir mikroiğne yaması gibi basit teşhis geliştirme konusundaki kendi deneyimleriyle birleştirdi.

  Yeni araç, biraz daha karmaşık bir algılama şemasına dayanır, ancak kısa sürede doğru, nicel sonuçlar veriyor. Cihazı test etmek için laboratuvar, sağlıklı kişilerden ve COVID-19 pozitif olanlardan bağışlanan serum örnekleri kullandı.

  Lillehoj, daha uzun bir inkübasyonun tam serum kullanıldığında daha doğru sonuçlar verdiğini söyledi. Laboratuvar, 55 dakikanın mikroçipin tüm serumda mililitre başına 50 pikogram (bir gramın milyarda biri) kadar düşük konsantrasyonlarda SARS-CoV-2 N proteinini algılaması için optimum süre olduğunu buldu. Mikroçip, serumu beş kat seyrelterek sadece 25 dakikada mililitre başına 10 pikogramda daha da düşük konsantrasyonlarda N proteinini tespit edebildi.

  Bir Google Pixel 2 telefon, bir eklenti potansiyostat ile eşleştirildiğinde, tüm serum için 230 pikogram kadar düşük bir konsantrasyonla pozitif bir teşhis sağlayabildi.

  Örneği çipe iletmek için bir kapiler tüp kullanılır ve bu daha sonra tanecikleri yakalama antikorları ile kaplı bir elektrokimyasal sensöre doğru çeken bir mıknatısa yerleştirilir. Tanecikler yakalama antikorlarına bağlanır ve numunedeki biyobelirteç konsantrasyonuyla orantılı bir akım oluşturur.

  Potansiyostat bu akımı okur ve telefon uygulamasına bir sinyal gönderir. COVID-19 biyobelirteçleri yoksa tanecikler sensöre bağlanmaz ve çipin içinde yıkanır.

  Lillehoj, endüstri için mikroakışkan çipleri üretmenin ve gerektiğinde yeni COVID-19 türlerine uyarlamanın zor olmayacağını söyledi.

  Kaynak:Science Daily

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Pompeii'de 2000 Yıllık Araba Ortaya ÇıkarıldıÖnceki Haber

  Pompeii'de 2000 Yıllık Araba Ortaya Çıka...

  Vahşi Doğada Büyüyen Evcil Koyun BulunduSonraki Haber

  Vahşi Doğada Büyüyen Evcil Koyun Bulundu

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar