Koronavirüs Hayvanları da Vurdu

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Koronavirüs Hayvanları da Vurdu
  Koronavirüsün, Danimarka'daki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda mutasyona uğradığı ve insanlara bulaştığı tespit edildi.

  Danimarka'da özel çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 15-17 milyon vizonda, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hayvanlarda mutasyona uğradığı anlaşıldığı ve bunun üzerine enfekte olan vizonların uyutulacağı bildirildi.

  Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Devlet Serum Enstitüsü Direktörü Kaare Mölbak, Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, Ticaret Bakanı Simon Kollerup, Emniyet Genel Müdürü Thorkild Fogde ve Gıda Bakanı Mogens Jensen’in katılımıyla, dışişleri binasında yapılan mesafeli basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunuldu.

  Başbakan Frederiksen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Danimarka'daki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda mutasyona uğrayan Kovid-19'un insanlara bulaştığını söyledi.

  Mutasyona uğrayan virüse karşı uygulanan antikor tedavisinin gücünün düştüğünü ve hafif etki ettiğini belirten Frederiksen, Danimarka'da çiftliklerdeki damızlık vizonlar da dahil olmak üzere tüm vizonlar uyutulacağı, bu durumun zorunlu bir karar olduğunu bildirdi.

  Mutasyona uğrayan koronavirüsün özellikle Kuzey Jylland bölgesindeki vizonlarda 12 kez tespit edildiği bildirildi.

  Mesafeli olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, vizonlarda mutasyona uğrayan koronavirüsün insan sağlığı ve geliştirilmekte olan aşılar için de bir tehlike oluşturduğunu belirtti.

  Heunicke, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), AB Komisyonunu ve Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) mutasyona uğrayan virüsle ilgili bilgilendirıldiğini açıkladı.

  Devlet Serum Enstitüsü Direktörü Kaare Mölbak da toplantıda, virüsün mutasyona uğraması sebebiyle yeni tip virüsün normal virüs gibi antikor tedavisine cevap vermediğinin altını çizdi.

  Mutasyona uğrayan virüse karşı antikor tedavisinin efektif olmadığını belirten Mölbak, vizonların uyutulmadığı takdirde ülke sağlığı ve küresel sağlığa karşı risk oluşturacağını belirtti.

  Evcil hayvanlarla ilgili olarak kedilerin de virüse yakalanabileceği fakat vizonlar kadar virüsü bulaştırmayacağını, köpeklerde bu riskin olamadığı, kedi ve köpek sahiplerinin bu nedenle telaşa kapılmamaları gerektiğinin vurguladı.

  Ticaret Bakanı Simon Kollerup, bu uygulamadan zarar görecek olan vizon çiftliği sahiplerine ekonomik açıdan destek sağlanacağını belirtirken, Emniyet Genel Müdürü Thorkild Fogde ise vizonların uyutulması işlemine  en kısa sürede başlanılacağını ifade etti.

  Toplantıda, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün adının da "Cluster-5 virüs" olarak belirlendiği belirtildi.

  Vizon Endüstrisi ve Danimarka

  Danimarka'da 1000'in üzerinde vizon çiftliği bulunuyor ve yılda yaklaşık 13 milyon civarı vizon derisi üretiliyor.

  Vizon çiftliklerini elinde bulunduran Kopenhagen Fur Kooperatifi, ürettiği derilerle müzayedeler düzenliyor ve bunları çeşitli ülkelere ihraç ediyor.

  Danimarka ekonomisinde toplam ihracatın yüzde 3,9'unu oluşturan vizon derisi ihracatı ile 2019 yılında 4,9 milyar Danimarka Kronu (6,5 milyar lira) gelir elde etti.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Ocak Ayında En Düşük Memur ve Emekli Maaşı Kaç Lira Olacak?Önceki Haber

  Ocak Ayında En Düşük Memur ve Emekli Maa...

  Öksürük Sesiyle Kovid-19 TestiSonraki Haber

  Öksürük Sesiyle Kovid-19 Testi

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar