Karantinada Sağlıklı Kalın

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Karantinada Sağlıklı Kalın
  İster karantinada olalım ister kısıtlamalar dahilinde evde kalalım ister kendi isteğimizle izole yaşamaya çalışalım, kuşkusuz artık evde daha çok zaman geçiriyoruz. Bu izolasyon sürecinde dengeli beslenme, sıvı tüketimi, fiziksel aktivite, yeterince uyuma ve stresi yönetme gibi genel sağlıklı yaşam tavsiyelerine uymamız gerekiyor.

  İster karantinada olalım ister kısıtlamalar dahilinde evde kalalım ister kendi isteğimizle izole yaşamaya çalışalım, kuşkusuz artık evde daha çok zaman geçiriyoruz. Bu izolasyon sürecinde dengeli beslenme, sıvı tüketimi, fiziksel aktivite, yeterince uyuma ve stresi yönetme gibi genel sağlıklı yaşam tavsiyelerine uymamız gerekiyor. Bu süreçte iyi gelecek tavsiyeler haberimizde... 

  1- Dengeli ve Çeşitli Bir Diyet Uygulayın

  Basitçe söylemek gerekirse bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ve covid-19'u önleyebilecek veya tedavi edebilecek hiçbir yiyecek veya takviye yoktur. Bununla birlikte bol meyve, sebze kepekli tahıllar, bitkisel ve hayvansal proteinler ile sağlıklı yağlarla dengeli bir diyet yemek, sağlıklı ve normal bağışıklık fonksiyonu için ihtiyaç duyduğumuz tüm temel besinleri almanın en iyi yoludur. Evde kaldığımız sürede daha az aktif ve hareketsiz olacağımızdan, yiyecek porsiyonlarına çok dikkat etmemiz ve enerji dengemizi ihtiyacımızı karşılayacak şekilde ayarlamamız önemlidir.

  2- Bir Rutin Oluşturun ve Dikkatli Yemek Yiyin

  Belirsizlik dönemlerinde stres, korku, üzüntü ve endişe duymamız normaldir. Normal bir rutini sürdürmek, bu stresin bir kısmını yönetmeye yardımcı olabilir.  Bunu yapmanın bir yolu da düzenli yemek saatlerine bağlı kalmak ve önceden yemek zamanını planlamaktır. Bu, açlık seviyemizi daha iyi kontrol etmemizi, besin gereksinimlerimizi karşılamamızı ve sahip olduğumuz gıdalardan en iyi şekilde yararlanmamızı sağlayarak gıda israfını azaltmamıza yardımcı olabilir. 

  Uzun süreli stres dönemlerinde kendimizi ihtiyacımız olandan daha fazla yemek yerken bulabiliriz.  Ayrıca daha uzun süre evde kalmak da can sıkıntısından bir şeyler atıştırmamıza neden olabilir. Dikkatli yemek yeme alışkanlığı, gıda ile sağlıklı bir ilişki sürdürmenize ve enerji alımınızı dengelemenize yardımcı olmak için yararlı bir strateji olabilir.

  Daha dikkatli yemek yememize yardımcı olacak bazı ipuçları:

  - Hareket halindeyken yemeyin. Ne kadar yediğinizin farkında olmak zordur, oturun.

  - Doğrudan çantadan/kutudan yememeye çalışın. Yemeğinizi servis edin. Ne ve ne kadar yediğinizi görün ve kararı siz verin.

  - Dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırın. Yemek yerken TV'yi ve ekranlı diğer her şeyi (ör. Bilgisayarlar, telefonlar vb.) kapatın. 

  - Yiyeceklerin kokusuna, tadına ve dokusuna odaklanarak küçük lokmalar alın ve iyice çiğneyin.  Her lokmayı 30 kez çiğnemeye çalışın.

  - Her ısırmadan ve lokmadan sonra çatal ve kaşığı elinizden bırakın. Ağzınızdaki yiyeceği yutana kadar geri almayın.

  - Tüm tabağı bitirmeye çalışmayın. Doyduğunuzu hissediyorsanız yemeyi bırakın.

  3- Susuz Kalmayın

  Genel sağlığımızı korumak için su içmek çok önemlidir. Ne kadar suya ihtiyacımız olduğu yaşımıza, cinsiyetimize, kilomuza, boyumuza, fiziksel aktivite seviyemize ve çevresel koşullara (sıcak-soğuk hava) bağlıdır. İhtiyacımız olan suyun yaklaşık % 20 - 30'unun yiyeceklerimizden geldiğini dikkate alan Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, yaşımıza bağlı olarak günde ne kadar su içmemiz gerektiğine dair ortalama tavsiyeler belirlemiştir. Aşağıdaki şekilde bu tavsiyeleri görebilirsiniz.

  Güvenli musluk suyuna erişiminiz varsa bu en sağlıklı ve ucuz içecektir. Canlandırıcı bir destek için limon dilimleri, salatalık, nane veya çilek ekleyebilirsiniz. Şekersiz kahve, çay, buzlu çay ve ayran da sıvı alımınıza takviye içeceklerdir.

  4- Güvenli Gıda Hijyeni Uygulayın

  Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, şu anda COVID-19'un yemek yeme yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yok. Bununla birlikte, gıda kaynaklı hastalık riskini en aza indirmek için iyi gıda güvenliği uygulamaları önemlidir.

  Yiyecek hazırlarken veya servis yaparken şunlara dikkat edelim: 

  - Yemek hazırlamadan veya yemeden önce ve sonra ellerinizi 20 saniye sabunla yıkayın.

  - Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille veya kolunuzla kapatın ve sonrasında ellerinizi yıkamayı unutmayın.

  - Meyveleri ve sebzeleri yemeden önce yıkayın.

  - Kullanımdan önce ve sonra yüzeyleri ve nesneleri dezenfekte edin.

  - Zararlı mikropların çiğ gıdalardan, yemeye hazır yiyeceklere yayılmasını önlemek için çiğ ve pişmiş yiyecekleri ayrı tutun.

  - Çapraz bulaşmayı önlemek için çiğ ve pişmiş yiyecekler için farklı kap ve doğrama tahtaları kullanın.

  -Yiyecekleri yeterli sıcaklıkta pişirdiğinizden ve yeniden ısıttığınızdan emin olun.

  5. Evde Aktif Kalın

  Fiziksel aktivite hem vücuda hem de zihne fayda sağlar. Sağlıklı yetişkinler, günlük en az 30 dakika, sağlıklı çocuklar ise (5-17 yaş) en az 1 saat fiziksel aktiviteyi hedeflemelidir.

  İzolasyon veya karantina sırasında fiziksel olarak aktif kalmak için şunları yapabilirsiniz:

  - Günlük fiziksel aktivite için zaman planlayın.

  - Ayakta durarak, gerilerek veya müsaitse hızlı bir yürüyüşe çıkarak oturmaya ara verin.

  - Egzersiz videolarını takip edin.

  - Dans etmek, aktif video oyunları oynamak, evi temizlemek veya çocuklarınızla oynamak gibi aktiviteler fiziksel aktivite olarak sayılır.

  6. Yeterince Kaliteli Uyku Alın!

  Kaliteli uyku eksikliği hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı olumsuz etkileyebilir ve bağışıklık sistemimizin enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini azaltabilir. İhtiyacımız olan uyku miktarı yaşımıza bağlıdır. Genel olarak, yetişkinler gece başına en az 7 saat kaliteli uyku almayı hedeflemelidir. COVID-19 salgınının getirdiği stres uykumuzu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, iyi uyku alışkanlıklarına öncelik vermeye çalışmalı ve yeterince kaliteli uyku aldığımızdan emin olmalıyız.

  Uykunuzu iyileştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

  - Düzenli bir uyku programı oluşturun (yatma ve belirli saatlerde kalkma), hafta sonları ve evden çalışırken bunu devam ettirin.

  - Alkol alımını sınırlayın ve sigara içmeyin.

  - Yatmadan önce kafeinden uzak durun.

  - Düzenli egzersiz yapın.

  - Dinlendirici ve Rahatlatıcı yatak takımları kullanın.

  - Odanızı sessiz, karanlık ve uygun bir sıcaklıkta tutun.

  - Yatmadan önce elektronik cihazlarla (TV, telefon, tablet, bilgisayar vs.) bağlantınızı kesin.

  - Meditasyon gibi rahatlama tekniklerini deneyin.

  7. Güvenilir Kaynaklardan Bilgi Alın

  İnternette ve sosyal medyada COVID-19 ile ilgili birçok yanlış bilgi var. Bilgilerimizi devlet web siteleri, güvenilir ulusal veya uluslararası kuruluşların web siteleri (ör. Sağlık Bakanlığı, DSÖ, EFSA, ECDC) gibi güvenilir kaynaklardan almamız önemlidir. 

  Bu süre zarfında güvende kalmak için en iyi uygulamalar ve yeni gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bununla birlikte, kaygımıza neden olan ve ruh sağlığımızı etkileyen haberleri izlemeyi en aza indirmeye çalışmalıyız.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Dost Yapılarla Dostluğumuz ArtsınÖnceki Haber

  Dost Yapılarla Dostluğumuz Artsın

  Bu Salı BİM İndirimleri (15 Aralık)Sonraki Haber

  Bu Salı BİM İndirimleri (15 Aralık)

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar