İstediğin Zaman EFT Gönderme Dönemi Başlıyor

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  İstediğin Zaman EFT Gönderme Dönemi Başlıyor
  Merkez Bankası tarafından Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) adında bir ödeme sisteminin geliştirildiğini duyurdu. Bu yeni sistem ile EFT para transferi birkaç saniyede, istenilen gün ve saatte yapılabileceği duyuruldu

  Merkez Bankası tarafından Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) adında bir ödeme sisteminin geliştirildiğini duyurdu. Bu yeni sistem ile EFT para transferi birkaç saniyede, istenilen gün ve saatte yapılabileceği duyuruldu.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST olarak adlandırdığı yeni ödeme sistemi ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını ve hizmete açılacağını açıkladı. Farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında para transferi çok kısa sürede ve 7 gün 24 saat yapılabilecek. Ayrıca 17:00 olan EFT gönderme sınırı da kalmış olacak. Pilot uygulama 18 Aralık 2020 tarihinde başlatılıp kademeli olarak vatandaşların kullanımına açılması planlanıyor.

  Merkez Bankası Tarafından Yapılan Açıklama Şu Şekilde:

  “Merkez Bankası, yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecektir.

  FAST Sistemi’nin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.

  FAST Sistemi’yle birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

  Böylece, MB’nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

  Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  İtalya'da Sarılma Odası KurulduÖnceki Haber

  İtalya'da Sarılma Odası Kuruldu

  Dev Ticaret Anlaşması İmzalandıSonraki Haber

  Dev Ticaret Anlaşması İmzalandı

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar