İndirimlere Dikkat! Bakanlıktan Açıklama Geldi

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  İndirimlere Dikkat! Bakanlıktan Açıklama Geldi
  ​​​​​​​Ticaret Bakanlığı, e-ticaret pazarında efsane cuma indirimleri gibi çeşitli isimlerle yapılan indirimlerde çok sayıda tüketicinin mağduriyeti söz konu olabildiği, konuyla ilgili gerekli idari yaptırımların uygulanacağını açıkladı.

  Ticaret Bakanlığı, e-ticaret pazarında efsane cuma indirimleri gibi çeşitli isimlerle yapılan indirimlerde çok sayıda tüketicinin mağduriyeti söz konu olabildiği, konuyla ilgili gerekli idari yaptırımların uygulanacağını açıkladı.

  Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun yapılan bu özel indirim günleri hakkında re’sen incelemenin başlatıldığı belirtildi.

  Pandemi sürecinde insanların satın alma alışkanlıkları da değişti. Bu süreçte çok çeşitli ve uygun fiyatlı ürünleri evinden çıkmadan internet üzerinden verdiği siparişlerle kapısına kadar getirtme yoluna gidiliyor. Bu sebeple internet üzerinde faaliyet gösteren firmalar yaptıkları özel indirimlerle müşteri sayılarını arttırmayı hedefliyor. Yaşanılabilecek mağduriyetlere karşı Ticaret Bakanlığı harekete geçerek bu indirimler hakkında inceleme başlattı.

  Konuya ilişkin yapılan açıklamada, yıl içerisinde çeşitli dönemlerde ve özel olarak da kasım ayında süper, efsane, şahne cuma indirimleri isimlerinde çok çeşitli indirimlerin yapıldığı hatırlatıldı. Fakat bu gibi özel indirimlerde yanıltıcı indirimler, kötü niyetli kişilerin ayıplı mal göndermesi veya ödemesi yapılan ürünleri hiç göndermemesi, bu yoğun süreçteki lojistik sürecinde yaşanan aksaklıklar, cayma hakkının kullandırılmaması vb. çok sayıda mağduriyetin görüldüğü değerlendirmesi yapıldı.

  Tüketicinin Dikkatli Olması Şart

  Yapılan açıklamada mağdur duruma düşmemek için mesafeli satış sözleşmeleri ile ilgili hususlara değinildi.

  Satıcı hakkındaki vergi numarası, bütçesi ile harcaması arasındaki denge, MERSİS ve ETBİS kaydı, satıcının internet sitesinin güvenliği ile alışverişe ilişkin güvenli ödeme yöntemleri olan SSL sertifikası, indirimdeki ürünleri diğer satıcılar ile karşılaştırma, sanal kartla ödeme yapılması veya 3D security gibi seçeneklerin olup olmadığı, çok yüksek oranlarda yapıldığı iddia edilen özel gün indirimlerinin doğrulamak için diğer satıcı veya sağlayıcılarda aynı ürünün fiyatının araştırılması gibi önlemlerin altı çizildi.

  Satıcı ve Sağlayıcılar Uyarıldı

  Tüketiciye, mesafeli sözleşmeden önce mevzuattaki yükümlülüklerin karşılanabilmesi için ön bilgilendirilmenin yapılması, ifa veya teslim, bedel iadesi ve cayma hakkının kullanılması konusunda yasal sürelere uyulması gerekiyor. Cayma durumunda 14 gün içerisinde herhangi bir masraf veya yükümlülük olmadan bedelin tüketiciye tek seferde iade edilmesi gerekiyor.

  Ödemesi alınan siparişlerin stoklarda bulunmama veya tedarik edilememesi gibi durumlarda tüketicinin mağdur olamaması için stok ve tedarik konusunda dikkatli olunmalıdır.

  Bu gibi konularda aykırı davrananlarda bulunanların tespiti ile gereken idari yaptırımların uygulanacağı bildirildi.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Formula 1 Yoğunluğu Trafiğe YansıyacakÖnceki Haber

  Formula 1 Yoğunluğu Trafiğe Yansıyacak

  Bir İlimizde Sigara YasaklandıSonraki Haber

  Bir İlimizde Sigara Yasaklandı

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar