İklim Değişikliği Covid-19'un Sebebi Olabilir

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  İklim Değişikliği Covid-19'un Sebebi Olabilir
  Geçen yüzyıldaki küresel sera gazı emisyonları, yarasaların tercih ettiği orman habitatının büyümesini sağlayarak güney Çin'i yarasa kaynaklı koronavirüsler için sıcak bir bölge haline getirdi.

  Science of the Total Environment dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, COVID-19 pandemisine neden olan virüs olan SARS-CoV-2'nin ortaya çıkmasında iklim değişikliğinin doğrudan rol oynayabileceği bir mekanizmanın ilk kanıtını sunuyor.

  Çalışma, geçtiğimiz yüzyılda Çin'in güneyindeki Yunnan eyaleti ile Myanmar ve Laos'taki komşu bölgelerde bitki örtüsü türünde büyük çaplı değişiklikler olduğunu ortaya koydu. Bitki ve ağaçların büyümesini etkileyen sıcaklık, güneş ışığı ve atmosferik karbondioksit artışları dahil olmak üzere iklim değişiklikleri, doğal yaşam alanlarını tropikal çalılıklardan tropikal savana ve yaprak döken ormanlık alanlara değiştirdi. Bu, ağırlıklı olarak ormanlarda yaşayan birçok yarasa türü için uygun bir ortam yarattı.

  Bir bölgedeki koronavirüslerin sayısı, mevcut farklı yarasa türlerinin sayısı ile yakından bağlantılıdır. Çalışma, geçtiğimiz yüzyılda Çin'in güneyindeki Yunnan eyaletine 40 yarasa türünün daha taşındığını ve yaklaşık 100 tür daha yarasa kaynaklı koronavirüs barındırdığını buldu. Bu küresel sıcak nokta, genetik verilerin SARS-CoV-2'nin ortaya çıkmış olabileceğini öne sürdüğü bölgedir.

  Cambridge Üniversitesi Zooloji Bölümü'nden araştırmanın ilk yazarı olan araştırmacı Dr. Robert Beyer, "Geçen yüzyıldaki iklim değişikliği, Çin'in güneyindeki Yunnan eyaletindeki habitatı daha fazla yarasa türü için uygun hale getirdi" dedi. Almanya'daki Potsdam İklim Etki Araştırmaları Enstitüsü'nde bir Avrupa araştırma bursu başlattı.

  "İklim değişikliği nedeniyle yarasa türlerinin küresel dağılımının nasıl değiştiğini anlamak, COVID-19 salgınının kökenini yeniden yapılandırmada önemli bir adım olabilir."

  Araştırmacılar, sonuçlarını almak için sıcaklık, yağış ve bulut örtüsü kayıtlarını kullanarak dünyanın bir asır önceki bitki örtüsünün bir haritasını çıkardılar. Daha sonra, 1900'lerin başlarında her türün küresel dağılımını hesaplamak için dünyadaki yarasa türlerinin bitki örtüsü gereksinimleri hakkındaki bilgileri kullandılar. Bunu mevcut dağılımlarla karşılaştırmak, yarasa tür zenginliğinin yani farklı türlerin sayısının iklim değişikliği nedeniyle geçen yüzyılda dünya genelinde nasıl değiştiğini görmelerini sağladı.

  Dr. Robert Beyer, "İklim değişikliği yaşam alanlarını değiştirdikçe, türler virüslerini de yanlarına alarak bazı bölgeleri terk edip başka yerlere taşındı. Bu sadece virüslerin bulunduğu bölgeleri değiştirmekle kalmadı, büyük olasılıkla hayvanlar ve virüsler arasında yeni etkileşimlere izin vererek aktarılacak ya da gelişecek daha zararlı virüslere neden oldu "dedi.

  Dünyanın yarasa popülasyonu, çoğu semptom göstermeden yaklaşık 3.000 farklı tipte koronavirüs taşıyor ve her yarasa türü ortalama 2.7 koronavirüs barındırıyor. İklim değişikliğinden kaynaklanan belirli bir bölgedeki yarasa türlerinin sayısındaki artış, insanlara zararlı olan bir koronavirüsün var olma, bulaşma veya orada gelişme olasılığını artırabilir.

  Yarasaların taşıdığı çoğu koronavirüs insanlara bulaşamaz. Ancak, insanları enfekte ettiği bilinen birkaç koronavirüsün, insan ölümlerine neden olabilecek Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) CoV, Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) CoV-1 ve CoV-2 virüslerinin üçü de dahil olmak üzere büyük olasılıkla yarasalardan kaynaklanmış olması muhtemeldir.

  Çalışmada, yarasa türlerinin zenginliğinde iklim kaynaklı bir artış için bir sıcak nokta olarak tanımlanan bölge, SARS-CoV-2'ye ara konakçı olarak davrandığı öne sürülen, bir tür karınca yiyen pangolinlere de ev sahipliği yapıyor. Virüs muhtemelen yarasalardan bu hayvanlara sıçradı ve daha sonra ilk insan salgınının meydana geldiği Wuhan'daki bir vahşi yaşam pazarında satıldı.

  Araştırmacılar, politika yapıcıları viral hastalık salgınlarında iklim değişikliğinin rolünü kabul etmeye ve COVID-19 ekonomik iyileşme programlarının bir parçası olarak iklim değişikliğini ele almaya çağıran önceki çalışmalardan gelen çağrıları yineliyor.

  Kaynak:Science Daily

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Siz Sadece Yedikleriniz Değil, Çocukken Yediklerinizsiniz!Önceki Haber

  Siz Sadece Yedikleriniz Değil, Çocukken...

  Çöpten Kıta OluştuSonraki Haber

  Çöpten Kıta Oluştu

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar