Çöpten Kıta Oluştu

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Çöpten Kıta Oluştu
  Büyük Pasifik Çöp Yaması, Kuzey Pasifik Okyanusu'nda bulunan dünyanın en büyük deniz çöp alanıdır. Kuzey Amerika'nın Batı Kıyısı'ndan Japonya'ya kadar uzanmaktadır. İki bölümden oluşmaktadır. Biri Japonya yakınlarındaki Batı Çöp Yaması, Diğeri ise Hawaii ile Kaliforniya arasındaki Doğu Çöp Yamasıdır.

  Güçlü okyanus akıntıları, denizdeki çöpleri Büyük Pasifik Çöp Yaması'na taşır ve zamanla çöp orada birikir. Plastikler en büyük problemdir.  Tamamen yıpranmazlar ve gitgide daha küçük parçalara ayrılırlar. Büyük Pasifik Çöp Yaması çoğunlukla küçük plastik parçalarından oluşur. Bu küçük parçalara mikroplastik denir. Bu plastik parçaları çoğu zaman suyu bulanık bir çorba gibi gösterir. Balık ağları, büyük plastik parçaları ve çeşitli eşyalar da bu çorba içerisinde bulunur.

  Suyun yüzeyi gibi altıda tehlike altındadır. Suda yüzen bu çöpler zamanla dibe batar ve çöp yığınları oluşturur.

  Büyük Pasifik Çöp Yaması'ndaki çöpün çoğu balıkçı teknelerinden, şehir ve kasabalardan geliyor.

  Plastikler, en yaygın deniz çöpü türüdür. Bu döküntülerin çoğu plastik poşet, şişe kapakları, plastik su şişeleri ve strafor kaplardan oluşuyor. Güneş bu plastikleri gözle görünmeyecek kadar küçültse de hala orada bulunuyorlar.

   

  Deniz Hayatı Tehlikede!

  Deniz kalıntıları deniz yaşamına zarar veriyor. Örneğin, kaplumbağalar genellikle plastik poşetleri en sevdikleri yiyecek olan denizanaları ile karıştırırlar. Albatroslar plastik parçalarını yiyecek zannediyor ve civcivlerini bunlarla besliyorlar. Bu plastikler civcivlerin ölümüne neden oluyor. Foklar ve kaplumbağalar plastik balık ağlarına takılabiliyor ve boğularak ölüyorlar.

  Deniz çöpleri tüm besin zincirini etkiliyor. Örneğin algler su altı bitkileridir. Planktonlar, hayatta kalmak için algleri yiyen küçük yaratıklardır. Plankton, balinalar gibi diğer hayvanlar tarafından yenir. Ancak mikro plastikler, güneş ışığının su altı alglerine ulaşmasını engeller. Güneş ışığı olmadan algler büyümez ve yayılmaz. Alg olmadan planktonlar da yeterli yiyeceğe sahip olamıyor. Plankton olmadan da balinalar beslenemiyor.

  Plastikler ayrıca zararlı kirleticiler içerir. Bu tehlikeli kimyasallar suyu zehirliyor. Balina, fok gibi deniz memelilerini ve balıkları hasta ediyor.

  Yamayla İlgili Ne Yapılmalı?

  Deniz kalıntılarını temizlemek kolay değildir. Çoğu mikroplastik, küçük deniz hayvanlarıyla aynı boyuttadır. Çöp toplayabilen ağlar bu hayvanları da yakalayacaktır. Ayrıca okyanus temizlenemeyecek kadar da büyük. Bilim adamları, 67 geminin Kuzey Pasifik Okyanusu'nun sadece küçük bir bölümünü temizlemesinin bir yıl alacağını söylüyor. En iyi yol olarak bu kadar çok plastiğin doğaya atılmaması görülüyor.

  Kaynak:National Geographic

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  İklim Değişikliği Covid-19'un Sebebi OlabilirÖnceki Haber

  İklim Değişikliği Covid-19'un Sebebi Ola...

  Perseverance Mars'a İndiSonraki Haber

  Perseverance Mars'a İndi

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar