Avrupa’ da Kadınlara Zorunlu Askerlik

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Avrupa’ da Kadınlara Zorunlu Askerlik
  Hafta başından bu yana Hollanda' da 17 yaşındaki 100 bin kadar genç kız celp kağıtları gönderilerek askere çağrılmaya başlandı.

  Avrupa’ da Kadınlara Zorunlu Askerlik

          Hafta başından bu yana Hollanda' da 17 yaşındaki 100 bin kadar genç kız celp kağıtları gönderilerek askere çağrılmaya başlandı.Hollanda medyasında yer alan haberlere göre, ülkede cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlarda askere çağrılmaya başlandı. Askerlik hizmeti 1997 yılında kaldırılmıştı fakat 2018'de değiştirilen kanun maddesine dayanarak artık kadınların da askere alınacağı bildirildi.

          Her Yerde Eşitlik Çağrısı

          Hollanda Savunma eski Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, 2017’ de yaptığı itirazda zorunlu askerliği sadece erkeklerin yapmasının eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığını beyan etmiş, kendisi de bir kadın olan bakan, zorunlu askerlik kapsamına kadınlarında alınmasını istemişti.

          Savunma Bakanlığı, şimdilik ne olur bilemeyiz ama alınan karar çerçevesinde 45 yaşına kadar olan genç kadınların da savaş zamanı askere çalınabileceğinin açıkladı.

          İlk Asker Prenses Olacak

          Hollanda kraliyet ailesinden hiçbir kadının bu zaman kadar askeri bir görevi olmamıştı. Ancak Hollanda prensesi 17 yaşındaki Amelia’da bu kapsamda askere alınacaklar arasında yer alıyor. Böyle ilk kraliyet mensubu asker kadın olarak prenses Amelia Hollanda tarihine geçecek.

          Kadınların Orduda Çalışmaya Talebi Az

          Yapılan çok sayıdaki kampanyalara rağmen, kadın askerlerin ordudaki oranı yüzde 10’ u geçmediği bilgisi yer alırken, Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü, sayının arttığını fakat orduda çalışmak isteyen kadın bulmanın zor olduğunu belirtti.

          Masraflardan Dolayı Büyük Ordulara Sıcak Bakılmıyordu

          Hollanda, yıllardır süren soğuk savaş döneminin bitmesi ile masraflı olduğu gerekçesiyle büyük orduları kaldırılmıştı. Bunun yerine profesyonel askerlik getirilmişti.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Depremle İlgili Yeni AçıklamaSonraki Haber

  Depremle İlgili Yeni Açıklama

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar