Aşıya Onay Verildi

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Aşıya Onay Verildi
  Dünyayı kasıp kavuran coranavirüs salgın tehlikesine karşı sevindirici bir haber geldi. Aylardır yoğun bir şekilde süren aşı çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.

          Dünyayı kasıp kavuran coranavirüs salgın tehlikesine karşı sevindirici bir haber geldi. Aylardır yoğun bir şekilde süren aşı çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.

          Amerika Birleşik Devlerlerin'de koronavirüs tedavisi için üretilen ilk defa bir ilaca onay verildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), koronavirüs salgını tedavisinde kullanılacak olan ilk defa Veklury adında virüs kırıcı ilaca onay verdi. Veklury isimli ilacın, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin yürüttüğü geniş çaplı bir çalışmada tedavi süresini beş gün kısalttığının tespit edilmesi üzerine, Covid-19 salgının tedavisinde kullanılması FDA tarafından onaylandı.

          Konuyla ilgili FDA'nın yaptığı açıklamada, Veklury isimli ilacın, koronavirüs enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatan en az 12 yaşında ve 40 kilonun üzerindeki kişilerin tedavisi için onaylandığı bildirildi. Covid-19 tedavisi sebebiyle hastanede tedaviye devam eden hastalar için sadece acil durumlarda kullanılmasına izin verilen Veklury, koronavirüs tedavisinde kullanılması uygun görülen ve FDA'dan onay alan ilk ilaç olduğu duyuruldu.

          Üretici firmanın yaptığı açıklamada da ilacın, koronavirüsün kendi kendini kopyamak suretiyle vücutta çoğaltmak için kullanmış olduğu bir maddeyi önlediği ve güvenliliğinden emin olunması için hastalara önce karaciğer ve böbrek testlerinin yapılması gerektiği bilgisini aktarıldı. İlacın etkisini azaltan hususların başında, sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ile alınmaması durumunun olduğu ifade edildi.

          Şu ana kadar yaklaşık olarak 50 ülkede onayının alındığı ve geçici izinlere sahip olduğu belirtilen ilacı kullananların arasında ABD Başkanı Donald Trump'ta bulunuyor.    


  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Turkcell Türkiye Varlık Fonu Portföyüne GirdiÖnceki Haber

  Turkcell Türkiye Varlık Fonu Portföyüne...

  Yüz Yüze Eğitimde Detaylar Belli OlduSonraki Haber

  Yüz Yüze Eğitimde Detaylar Belli Oldu

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar