Aşının Fiyatı Belli Oldu

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  Aşının Fiyatı Belli Oldu
  Pfizer ve BioNTech firmaları tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşının fiyatının çok yüksek olmayacağı açıklandı. Aşının yüzde 90 koruyuculuğu olduğu ve aşının dozunun 19,5 dolar yani 159 TL olacağı belirtildi.

  Pfizer ve BioNTech firmaları tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşının fiyatının çok yüksek olmayacağı açıklandı. Aşının yüzde 90 koruyuculuğu olduğu ve aşının dozunun 19,5 dolar yani yaklaşık 159 TL olacağı belirtildi.

  Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech ve ABD’li ilaç şirketi Pfizer'in, yapılan çalışmaların olumlu yönde gitmesi sonucu ABD’de koronavirüs aşısının onaylanması için başvuru yapacaklarını duyurdular.

  Geçtiğimiz temmuz ayında ABD yönetimi ile Pfizer 1,95 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. Fiyatlandırma konusuna gelince iki doz vurulması planlanan bu aşının iki doz karşılığının yaklaşık 318 TL olacağı belirtildi.

  Almanya Aşıyı 2021'in İlk Çeyreğinde Alabilecek

  Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, aşının 2021'in ilk çeyreğinden önceki bir tarihte alınmayacağı ifade edildi.

  Koruyuculuğu Yüzde 90’dan Fazla

  Türkiyeli Bilim İnsanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşının koruyuculuğunun yüzde 90’ın üzerinde olduğu belirtilmişti.

  Aşı 44 Bine Yakın Kişide Test Edildi

  Adı BNT162b1 olarak belirlenen aşı adayının toplam 6 ülkede 43 bin 538 kişinin üzerinde test edildiği, yapılan denemelerde herhangi endişe verecek bir durumla karşılaşılmadığı duyurulmuştu.

  Çok sayıda ülke aşıyı alabilmek için yarışırken BioNTech yaptığı açıklamada 2020 bitimine kadar 100 milyon doz, 2021 yılı sonunan kadar 1,3 doz aşının üretilebileceğini açıklamıştı.

  Pfizer ve BioNTech, söz konusu aşının tedariki için ABD, İngiltere, Kanada,AB  Japonya ile ön anlaşma imzalamıştı. Şirketlerle ABD hükümeti bu yıldan itibaren 100 milyon doz aşı tedariki için 1,95 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

  AB’nin Alacağı Aşı 300 Milyon Doz

  AB Komisyonu 300 milyon doz kadar aşının alınması için yakın zamanda anlaşma imzalayacaklarını duyurmuştu.

  Anahtar Kelimeler:
  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Bir İlimizde Sigara YasaklandıÖnceki Haber

  Bir İlimizde Sigara Yasaklandı

  Ankara ve İstanbul’da Sokağa Çıkma KısıtlamasıSonraki Haber

  Ankara ve İstanbul’da Sokağa Çıkma Kısıt...

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar