4 Yaşındaki Çocuk Dinozor Ayak İzi Keşfetti

  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
  • Yorumlar
  4 Yaşındaki Çocuk Dinozor Ayak İzi Keşfetti
  ​​​​​​​Galler'de ailesiyle birlikte sahilde yürüyen 4 yaşındaki bir kız, bölgedeki en iyi korunmuş dinozor izlerinden birini keşfetti. İzin ilk dönemler yaşayan dinozorlardan birine ait olduğu düşünülüyor.

  Keşfedilen yer, modern timsahların nesli tükenmiş ataları olan timsahların ayak izleriyle bilinen bir kumsalda bulunuyor. Dinozor izinin, muhtemelen uzun boylu, 75 santimetreye 2,5 metre bir dinozora ait olduğu düşünülüyor. 10 cm büyüklüğündeki iz, başka bir dinozor olan Coelophysis'in izine benziyor, ancak bu tür şu anda Avrupa'da değil, Kuzey Amerika'da yaşamıştı.

  Lily'nin annesi Sally Wilder yaptığı açıklamada, "Ayak izini keşfedenler Lily ve Richard'dı (babası). Lily onu yürürken gördü ve 'Baba bak' dedi. Richard eve gelip bana fotoğrafı gösterdiğinde, harika göründüğünü düşündüm. Richard da bunun gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşündü. Daha sonra uzmanlarla temasa geçtim " dedi.

  Gevşek bir kayanın üzerindeki iz National Museum Wales müzesine kaldırıldı.

  Müzenin paleontoloji uzmanı Cindy Howells; "220 milyon yıl öncesinden kalma bu fosilleşmiş dinozor ayak izi, Birleşik Krallık‘ta bulunan en iyi korunmuş örneklerden biridir ve paleontologların bu ilk dinozorların nasıl yürüdüğü hakkında daha iyi bir fikir edinmesine gerçekten yardımcı olacaktır" dedi.

  “Fosil o kadar detaylı ki ayakların pençeleri ve yastıkları görülebiliyor. İzin sahibi grallator olarak bilinen bir türdür, yani onu üç ayak parmağı olan iki ayaklı bir theropod dinozoru oluşturmuştur. Dinozor, Triyas döneminin başında, bölgenin ara sıra tuzlu göllerle dolu bir çöl olduğu zamanda yaşadı” dedi. National Museum Wales'e göre, dinozorlar, bu gizemli üç parmaklı yaratığın yaşamaya başladığı sadece yaklaşık 10 milyon yıl önce evrimleştiği varsayılıyor. Bu yüzden bu iz, erken dinozor tarihinin çarpıcı bir ipucu olduğu düşünülüyor.

   

  Kaynak:Live Science


  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN
  Kullanımdaki COVID-19 Aşıları ve Etkileri Nedir?Önceki Haber

  Kullanımdaki COVID-19 Aşıları ve Etkiler...

  Siz Sadece Yedikleriniz Değil, Çocukken Yediklerinizsiniz!Sonraki Haber

  Siz Sadece Yedikleriniz Değil, Çocukken...

  Yorum Yazın

  Başka haber bulunmuyor!

  Ana Sayfa
  Web TV
  Foto Galeri
  Yazarlar